10 najlepszych ćwiczeń dla osób cierpiących na chorobę stawów

Osoby cierpiące na chorobę stawów powinny wykonywać ćwiczenia, które pomogą wzmocnić mięśnie i rozciągnąć stawy, co z kolei ułatwi ruchomość i zmniejszy ból. Poniżej przedstawiono 10 ćwiczeń, które mogą być pomocne dla osób z chorobą stawów:

  1. Ćwiczenia na kolana: Połóż się na plecach, unieś uda i biodra, a następnie włóż między kolana piłkę (opcjonalnie – zwinięty koc) i wykonaj ćwiczenia.
  2. Ćwiczenia na ból kolana: Broda układana na dłoni, delikatnie podwijamy miednicę i napinamy mięśnie brzucha, uginamy jedną nogę i łapiemy ręką za stopę, przyciągamy ją w stronę tułowia.
  3. Ćwiczenia na ból bioder: Usiądź na macie lub na podłodze „po turecku” z wyprostowanymi plecami, umieść stopę lewej nogi na kolanie nogi prawej, lewa stopa powinna stykać się z prawym kolanem na górze.
  4. Ćwiczenia z krzesłem: Uklęknij na lewym kolanie, prawa noga powinna być zgięta pod kątem 90º w kolanie i całą stopą opierać się o podłoże, oprzyj prawą rękę o krzesło, a lewą grzbietową stronę stopy o podpórkę.
  5. Rozciąganie mięśni czworogłowych: Leżąc na plecach, podnóż lewej nogi podtrzymuj lewą ręką, a prawą rękę podtrzymuj pod kolano prawej nogi, przyciągając ją w stronę tułowia.
  6. Ćwiczenie łagodzące ostry ból bioder: Usiądź na macie lub na podłodze „po turecku” z wyprostowanymi plecami, umieść stopę lewej nogi na kolanie nogi prawej, lewa stopa powinna stykać się z prawym kolanem na górze.
  7. Happy baby: Leżąc na plecach, podnóż lewej nogi podtrzymuj lewą ręką, a prawą rękę podtrzymuj pod kolano prawej nogi, przyciągając ją w stronę tułowia.
  8. Ćwiczenia na ręce: Opierając dłoń na książce, staramy się odwracać jej kartki po kolei każdym palcem z osobna.
  9. Ćwiczenia na ruchomość palców: Dłoń z rozsuniętymi palcami kładziemy na stole, staramy się dosuwać kolejno jeden palec do drugiego.
  10. Ćwiczenia na siłę chwytu: Kładziemy przedramię na stole, dłoń układamy na przedmiocie kolistym o dość dużej średnicy (gumowej lub wypełnionej piaskiem piłce, gąbce), co umożliwi nam podparcie sklepienia poprzecznego ręki, ściskamy przedmiot i rozluźniamy uchwyt.

Ważne jest, aby wykonywać te ćwiczenia regularnie, aby uzyskać pożądane efekty. Warto również konsultować się z doświadczonym rehabilitantem, aby ustalić odpowiedni plan ćwiczeń dla swojego stanu zdrowia.



Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków