Zdrowie Polaków na tle innych krajów Europy

Zdrowie Polaków w porównaniu z innymi krajami Europy nie wypada najlepiej. Według danych Eurostatu, Polacy mają niższą oczekiwaną długość życia niż przeciętny Europejczyk, wynoszącą 74,0 lat, co jest o ponad 4 lata mniej niż przeciętna długość życia mieszkańców Unii Europejskiej (78,0) i prawie siedem lat mniej niż Szwedzi (80,6).Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na zdrowie Polaków:

  • Wydatki na zdrowie: W ciągu ostatniej dekady wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce utrzymywały się stale poniżej średniej UE, zarówno w przeliczeniu na mieszkańca, jak i jako odsetek PKB.
  • Choroby przewlekłe: Według EU-SILC, około 39% dorosłych Polaków zgłosiło, że w 2019 r. cierpiało na co najmniej jedną chorobę przewlekłą – jest to odsetek nieco wyższy niż w całej UE (36%).
  • Palenie tytoniu: W 2018 r. 18% 15-latków zgłosiło, że paliło papierosy w ostatnim miesiącu, co stanowi spadek z 24% w 2014 r. Jednak wśród osób młodych coraz bardziej popularne jest korzystanie z e-papierosów – 33% osób w wieku 15–16 lat w Polsce zgłosiło, że paliło e-papierosy w 2019 r., co jest wskaźnikiem ponad dwukrotnie wyższym niż w innych krajach UE.
  • Umieralność: Wskaźnik umieralności na raka w 2020 r. w Polsce był wyższy niż w innych krajach UE.

Warto zauważyć, że Polska ma niższe nakłady na zdrowie niż niektóre sąsiednie kraje UE, takie jak Czechy, gdzie wynoszą 4512 dolarów. Warto również wspomnieć, że pandemia COVID-19 spowodowała uruchomienie dodatkowych funduszy w 2020 r. w celu wsparcia reakcji sektora ochrony zdrowia.



Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków